Szkolenia z asertywności – komu jest to potrzebne?

Szkolenia najczęściej kojarzą się nam ze zdobywaniem nowego zawodu lub też z podnoszeniem posiadanych już kwalifikacji zawodowych. Nic bardziej mylnego. Szkolenia, bowiem bardzo często pomagają nam nie tylko w znalezieniu czy utrzymaniu stanowiska pracy, które już zajmujemy od jakiegoś czasu, ale także pomagają nam w zdobyciu pewnych umiejętności indywidualnych, które mogą w zdecydowany sposób wpłynąć, na jakość naszego życia i funkcjonowania nie tylko na tle zawodowym. Jednym z takich szkoleń jest szkolenie z zakresu asertywności.

Czym jest asertywność? Asertywność najogólniej mówiąc jest to trudna sztuka nawiązywania kompromisów z określoną osobą. Jest to także trudna sztuka mówienia NIE w chwili, kiedy wyraźnie czujemy, że ktoś chce zyskać coś naszym kosztem nie uwzględniając przy tym zupełnie naszych osobistych preferencji czy potrzeb. Jest to, więc jak widać niezbędna umiejętność, która może przydać się nie tylko w życiu prywatnym, ale także a raczej przede wszystkim na gruncie zawodowym.

Dając, więc odpowiedź na postawione w temacie pytanie należy stwierdzić, że szkolenia z asertywności są potrzebne każdemu, kto ma, na co dzień kontakt z ludźmi (czy to z szefostwem czy też z innymi pracownikami) i nie bardzo potrafi z nimi rozmawiać. Jest to doskonała propozycja dla każdego, kto nie potrafi walczyć o swoje potrzeby ani realizować swoich celów, gdyż nad swoje własne dobro stawia dobro innych osób. Jest to też świetna propozycja dla szefów, menadżerów oraz kierowników dużych zespołów pracowniczych czy zakładowych, którzy nie potrafią znaleźć wspólnego języka ze swoimi współpracownikami. Asertywność uczy, bowiem jak sobie radzić w takich trudnych sytuacjach, gdzie na pierwszy rzut oka kłócą się różne interesy różnych osób. Dzięki umiejętnej rozmowie możemy, bowiem wypracować sobie nie tylko szacunek u swoich podwładnych ale także zachęcić ich do łagodniejszego postrzegania naszej osoby a czasami nawet wzbudzić u nich sympatię do nas.

Tak, więc podsumowując należy powiedzieć, jasno i wyraźnie, że szkolenia z asertywności to szkolenia, które pomagają nam w osiągnięciu własnych korzyści, ale z uwzględnieniem potrzeb wszystkich osób zaangażowanych w daną relację, to szkolenia, które uczą nas współgrania z innymi ale przede wszystkim to szkolenia, które uczą nas jak właściwie nawiązywać i podtrzymywać relacje z innymi osobami.