Święta, święta, czyli co pracodawcy ofiarują nam pod choinkę

Spójrzmy prawdzie w oczy, nie tylko dzieci czekają na pięknie opakowane podarki. Pomimo, że dorośli nie wierzą w Świętego Mikołaja, to równie mocno jak najmłodsi oczekują, że coś im jednak do kieszeni wpadnie, niezależnie od tego, czy będzie to symboliczna kwota od hojnego wujka, czy właśnie od pracodawcy. Kierownictwo firmy korzysta zaś z możliwości jakimi są: bony, premie pracownicze, czy też imprezy choinkowe, aby zmotywować swoich podwładnych, zintegrować zespół pracowniczy oraz podnieść morale w firmie. Jakie konkretne możliwości stoją przed pracodawcami, gdzie mają znaleźć na nie pieniądze oraz wreszcie, jakie świadczenia stają się dostępne dla pracowników właśnie w miesiącach zimowych.

Prezenty dla podwładnych są zazwyczaj finansowane z funduszu socjalnego, gdzie gromadzone są pieniądze na paczki dla dzieci pracowników, pomoc w spędzeniu „wczasów pod gruszą”, czy też na bony świąteczne. Ważnym jest, czy jesteśmy zatrudnieni w zakładach państwowych, czyli tak zwanej budżetówce czy też w firmie prywatnej. Obowiązek posiadania funduszu socjalnego istnieje bowiem jedynie w tych pierwszych przedsiębiorstwach. Firmy prywatne nie muszą gromadzić pieniędzy na dodatkowe potrzeby zatrudnionych. Jakimi narzędziami nagradzania dysponują pracodawcy?

„Trzynastka”, czyli nagroda roczna, to innymi słowy mówiąc trzynasta pensja dla pracownika, która jest zapewniona tym, którzy pracują w budżetówce. Jedynym obwarowaniem , które należy spełniać, aby nagrodę uzyskać, to pozostawać w zatrudnieniu u pracodawcy przez okres minimum sześciu miesięcy. Minusem może być fakt, iż jeśli jesteśmy zatrudnieni u „prywaciarza”, to jedynie od jego dobrej woli zależy, czy będzie on wypłacał dodatkową pensję, czy też nie. Jednak również, ci którzy pracują w firmach państwowych narzekają, ponieważ nagroda, którą otrzymują jest opodatkowana. Na szczęście nie tylko pracownicy budżetówki mogą liczyć na dodatkowe pieniądze. Od czego są bowiem premie, które można wypłacać, niezależnie od funduszu socjalnego, ponieważ nie mają z nim nic wspólnego. Otrzymują je ci, którzy spełniają warunki określone w zakładowym regulaminie pracy. Nagroda pieniężna jest zazwyczaj wypłacana wraz z wypłatą i podobnie jak ona jest opodatkowana. Kolejną możliwością zmotywowania i docenienia pracownika, jest wręczenie im bonów. Jest to o tyle trafiony prezent, iż praktycznie w każdym sklepie sieciowym możemy płacić nimi za zakupy, a co istotne nie tracą one terminu przydatności w przeciągu tygodnia, czy też miesiąca. Pracownik ma możliwość korzystania z bonów przez co najmniej kilka miesięcy, co jest zresztą precyzyjnie określone na samych ticketach. Naturalnie, podobnie jak w powyższych  przypadkach, bony są opodatkowane.

Oprócz możliwości podarunków pieniężnych, pracodawca może nagrodzić nas prezentami rzeczowymi. Niektórzy otrzymują więc paczki świąteczne, od których nie musimy odprowadzać podatku, jeśli są one finansowane przez fundusz socjalny i nie przekraczają wartości 380 złotych.  Podatek musi być opłacony jeśli prezent został zakupiony dzięki zyskom firmy. Co znajduje się w workach od Świętego Mikołaja? Zazwyczaj są to paczki dla dzieci pracowników, zawierające słodycze oraz owoce. Jeśli natomiast, prezenty są tworzone z myślą o dorosłych, to składają się ze środków higienicznych, ręczników, czy też żywności, która ma dość długie daty przydatności. I w końcu impreza choinkowa, czyli nasze pracownicze wigilie. Ta forma motywowania zatrudnionych wydaje się być najczęściej stosowana, a co więcej, nierzadko występuje równolegle z inną metodą nagradzania pracownika. Przybiera często dwie formy: pierwsza polega na tym, że to sami pracownicy przygotowują przyjęcie, dzieląc się wcześniej obowiązkami i przygotowując poszczególne potrawy. Wspólnie ubierają świąteczne drzewko i dekorują salę. Drugie rozwiązanie polega na tym, że to w gestii pracodawcy leży zorganizowanie całego przyjęcia. Jedynym obowiązkiem pracownika jest więc udział w całej zabawie, który tak a pro po jest dobrowolny. W sytuacji gdy składnikiem zabawy są również napoje wysoko procentowe, pracodawcy organizują często autobus, który odwiezie pracowników do domów.

Zapoznawszy się już z możliwościami, jakie stoją przed pracodawcami, zastanówmy się, czy warto z nich korzystać, jeśli tak naprawdę generują niemałe przecież koszty. Pytanie było jednak oczywiście retoryczne, a symboliczne paczki dla dzieci pracowników, czy też impreza choinkowa mogą bardzo pomóc firmie. Zatrudnieni mają bowiem możliwość ,nierzadko po raz pierwszy zauważyć, że kierownicy to też ludzie, którzy wiedzą, że mamy dzieci, bądź zdają sobie sprawę, że chcielibyśmy wspólnie ze współpracownikami pokolędować i na chwilę zapomnieć o raportach, produkcji czy dziale finansowym.