Sprawdź, pod jakim kątem analizowane jest twoje CV

Kiedy wysyłasz swoje dokumenty aplikacyjne na wybrane przez siebie ogłoszenia, zastanawiasz się, czym pracodawca kieruje się przy wyborze kandydatów oraz co powoduje, że wykona telefon do jednego z kilkunastu czy czasem nawet kilkudziesięciu aplikantów.
Poniżej przedstawię wam kilka kwestii, na które osoba szukająca pracowników zwraca szczególną uwagę.

Przede wszystkim istotna jest zawartość merytoryczna twojego życiorysu. Rekruter zwraca baczną uwagę na fakt, czy spełniasz podstawowe wymagania, jakie zamieścił w ogłoszeniu. Skupi się więc na twoim doświadczeniu zawodowym, wykształceniu, czasami znajomości języków obcych. Wydaje się to dość oczywiste, ale warto wiedzieć, że mnóstwo osób wysyła swoje dokumenty, pomimo że nie spełniają żadnego ze stawianych wymogów. Powiecie, że przecież nic nie tracicie składając w ten sposób aplikacje i jest to oczywiście prawda, ale z drugiej strony trudno oczekiwać, że cokolwiek tym sposobem zyskacie. Wracając jednak do meritum, pracodawca skupi się również na tym, czym się aktualnie zajmujecie oraz jaki jest zakres waszych obowiązków. W związku z powyższym, warto jest pokrótce wypunktować, czym dokładnie się zajmujecie, ponieważ często zdarza się tak, że nazwy stanowisk nic nie mówią o tym, jakie zadania wykonujecie. Co więcej, często istotnym okazuje się profil firm, w których dotychczas pracowaliście. Tym sposobem pracodawca będzie miał rozeznanie, czy zatrudniając nowych pracowników będzie musiał poświęcić wiele czasu na wdrożenie ich do pracy, czy też okres ten będzie skrócony dzięki temu, że znana jest ci specyfika pracy na podobnym stanowisku czy branży. Pod lupę będzie również brana wasza ścieżka kariery zawodowej. Fakt, czy się rozwijacie, czy podnosicie swoje kompetencje można wydedukować z informacji, które umieszczane są w życiorysie. Czy wasze kolejne miejsca pracy to zwiększona poprzeczka, czy staracie się rozszerzać swoje umiejętności poprzez uczestniczenie w kursach, dokształcaniu językowym, czy ukończenie studiów podyplomowych? To jest zazwyczaj bardzo istotne.
Pamiętaj również, że pracodawca czy rekruter zwróci uwagę na to, jak często zmieniasz miejsce zatrudnienia. Jeśli dzieje się to zazwyczaj po 3 miesiącach pracy, czy po pół roku, decydentowi może zapalić się czerwona lampka. Oznaczać to może bowiem, że się nie sprawdzasz, nie potrafisz zintegrować z zespołem, lub po prostu szybko popadasz w rutynę i najzwyczajniej w świecie nie lubisz zagrzewać długo miejsca. A propos zmiany w doświadczeniu zawodowym, ważne jest także, przez jaki okres czasu pozostajesz bez zatrudnienia. Nikt oczywiście nie oczekuje cudów. Różnie się w życiu może ułożyć i z pewnością nikogo nie powinien dziwić fakt, że przez trzy miesiące nie mogłeś znaleźć nowej posady. Jednak gdy ten okres zmienia się w rok, to już może zastanawiać.
Jak widzicie, wszystko jest brane pod uwagę, a to jeszcze nie koniec. Zanim wyślecie CV sprawdźcie dwa razy, czy nie zawiera ono błędów. Bardzo często spotyka się aplikacje naszpikowane wręcz błędami ortograficznymi czy stylistycznymi. Oczywiście to nie jest dyktando, ale dla pracodawcy może oznaczać, że nie zależy ci na pracy, skoro nie poświęciłeś czasu na sprawdzenie, czy życiorys jest poprawny. Ogromnym błędem, który niestety często ma miejsce, jest niepoprawne zaadresowanie curriculum vitae. Mam tutaj na myśli sytuację, kiedy pragniemy wysłać dokumenty do firmy X, a w tytule listu motywacyjnego umieszczamy informacje świadczące, że staramy się o pracę w firmie Y. Czy można popełnić większe faux pas, nie wydaje mi się.

Pamiętajcie również, aby wasze dokumenty nie miały objętości pracy licencjackiej lub wręcz odwrotnie, informacje nie okazały się zbyt lakoniczne, niewystarczające. Zapewniam, że nikt nie będzie miał czasu czytać waszych wypracowań, niezależnie od faktu, jak dobre one by nie były, bądź domyślać się czym się zajmowałeś w poprzednim miejscu pracy, jeśli takowych danych zabraknie w aplikacji. Istotną rzeczą jest również sam wygląd dokumentów. Przede wszystkim pamiętaj aby były przejrzyste i zawierały informacje istotne. Co mam na myśli? Nie musisz zamieszczać ocen maturalnych czy informacji o imionach twojego potomstwa. Dla pracodawcy liczą się fakty. Jeśli pragniesz, aby twoje CV przykuło uwagę, uważaj, żebyś nie posunął się w byciu kreatywnym za daleko Z pewnością słyszałeś o osobach. które umieszczają swoje życiorysy na bilbordach. Twierdzą one, że takie akcje przynoszą wymierne rezultaty. Nie umieszczaj jednak zdjęcia w kostiumie kąpielowym z wakacji, ani niepotrzebnie nie staraj się kolorować dokumentów. Oczywiście istnieją tak zwane wolne zawody, jak na przykład grafik czy pracownik marketingu, gdzie powinniśmy wykazywać się nietuzinkowością oraz innowacyjnością.. Zbytnia przesada rzeczywiście przykuje uwagę, ale nie sprawi zazwyczaj niczego więcej.

Jak zdążyliście się już zapewne przekonać, okazuje się, że liczy się każdy, najdrobniejszy szczegół. Nie oznacza to oczywiście, że ktoś siada nad waszym życiorysem i szuka do czego mógłby się przyczepić. Jednak błędy mają to do siebie, że bardzo rzucają się w oczy. Szkoda byłoby stracić możliwość zdobycia interesującej pracy, tylko z powodu literówek, prawda? Zanim więc wyślecie swoje aplikacje w świat, upewnijcie się, że nie będziecie się musieli ich wstydzić, a wasze CV stanie się wówczas narzędziem, dzięki któremu możecie znaleźć wymarzone miejsce zatrudnienia.